Bakır Hediyelik

Eskiler çelik yerine bakır eşyaları kullanırdı. Gelişen teknolojiyle beraber kullanım alanı giderek daralan bakır eşyalar, artık neredeyse sadece hediyelik eşya olarak kullanılmaya başlandı. Bu gelişmenin olumlu veya olumsuz olduğu hakkında bir fikre ulaşmak güç, ancak bakırın günümüzde nostaljik bir değere sahip olması ve hediyelik eşya olarak kullanılması bile bakır eşyaların tedavülden tamamen kalkmasının ne kadar zor olduğunu bizlere gösteriyor.

Erzincan Bakır El Sanatları

bakir-caydanlik-modelleri

Hediyelik eşya deyince akla gelen ilk ürün bakır hediyelikler olsa gerek. Çok kullanışlı bir hediye seçeneği olarak gözümüze çarpan bakır hediyelik ürünler yeri geldiği zaman hediyelik eşya olmaktan çıkıp, günlük hayatta kullanılabilme özelliği sayesinde de sıkça tercih edilir hale geldi. Bakır tepsi, bakır sini, bakır lokumluk ve hatta bakır saat gibi bir çok ürünü içinde barındıran bakır hediyelikler, hediye edilebilecek en güzel ürünler arasında yerini alıyor. Eğer sizler de çevrenize hediye almak için karar vermiş, ancak ne hediye alacağınıza karar verememişseniz hiç düşünmeden bakır hediyelik eşya alabilirsiniz. Sitemizden bakır hediyelikleri görebilir, siparişinizi verebilirsiniz.

bakir-cezve-islemeli

Son olarak Charles Tschopp’un hediyelerle ilgili şöyle bir sözünü hatırlatmak isteriz: “İnsan, hediyesini kalbiyle beraber vermezse onun ne değeri vardır?” Evet, hediyeniz ne olursa olsun, hediyenize kalbinizden bir şeyler katmayı unutmayın.

Erzincan Bakır Ürünleri

El Emeği Göz Nuru Hediyelik Bakır Eşyalar

bakir-ayran-takimi

 

Anadolu topraklarında doğmuş fakat unutulmaya yüz tutmuş bakır imalat ve el işlemeciliği sanatının bugün ayakta kalmasını sağlayan en önemli mekanı Erzincan’dır.

bakir-baharat-modelleri

Erzincan’ın coğrafi işaret tescilli ürünü olan Erzincan Bakırı İmalat ve El İşlemeciliği günümüzde dövme, dökme, sıvama ve preste basma teknikleriyle mutfaktan salona, vitrinlerden duvarlara kadar olağanüstü süs ve sanat eseleri sunmaktadır.

bakir-baharat-seti

Erzincan bakırı ile çaydanlık, semaver, sürahi, vazo, tepsi, çay-kahve-zemzem takımları gibi süs kulanım eşyaları yapılmakta olup, bu bakırın boyanması ve işlenmesi ile yurt içi ve yurt dışına pazarlanması sağlanmıştır.

bakir-caydanlik

1950’li yıllardan beri küçük atölyelerde işleme bakırcılığın başlaması ile Erzincan el sanatlarında cazibe merkezi olmuş sonraki yıllarda ise altın çağlarını yaşamaya başlamıştır.

bakir-caydanlik-seti

Türkiye’de bakır işlemeciliğinin merkezi olan Erzincan, bakır ürünlerinde Türkiye’nin en iyi bakır ustalarının yetiştiği şehirdir.

bakir-cezve-modelleri bakir-cezve-seti bakir-elektrikli-semavar bakir-erzincan-modelleri bakir-erzincan-semaveri bakir-esyalar bakir-fincan-cezve-takimi bakir-gugum-erzincan bakir-hediyelik-aksesuar (1) bakir-hediyelikler-ibrik bakir-hediyelik-urunler bakir-hediylik bakir-ibrik bakir-ibrik-cesitleri bakir-ibrikler bakir-ibrik-seti bakir-kahve-fincani bakir-kahve-islemeli-takim bakir-kahve-modelleri bakir-kahve-seti bakir-kahve-takimlari bakir-kazan bakir-kazan-erzincan bakir-kazan-modelleri bakir-kuran-kabi bakir-legen-ibrik bakir-lokumluk bakir-masraba bakir-mumluk bakir-osmanli-ibrik bakir-piknik-semaver bakir-piknik-semaver-modelleri bakir-saat-cesitleri bakir-saatler bakir-saat-modelleri bakir-sahan bakir-sahan-lokumluk bakir-sahan-modelleri bakir-sekerlerikler bakir-sekerlik bakir-sekerlik-erzincan bakir-sekerlik-islemeli bakir-sekerlik-modelleri bakir-sekerlik-seti bakir-semaver-cesitleri bakir-semaver-erzincan-modelleri bakir-semaver-islemeli bakir-semaver-islemeli-modeller bakir-semaverler bakir-semaver-modelleri bakir-semaver-piknik-modelleri bakir-semaver-resimleri bakir-semaver-satis bakir-surahi bakir-tepsi-cesitleri bakir-tepsi-islemeli bakir-tepsi-kare bakir-tepsiler bakir-tepsi-modelleri bakir-termostatli-semaver erzincan-bakir (7) erzincan-bakir-hediyelik-aksesuar erzincan-bakiri erzincan-bakiri-kahve-takimi erzincan-bakir-sekerlik erzincan-bakir-semaver erzincan-cezve-takimi erzincan-fincan-modelleri erzincan-gugum erzincan-islemeli-ibrik erzincan-islemeli-sekerlik erzincan-legenli-ibrik erzincan-lokumluk erzincan-lokumluk-modelleri erzincan-piknik-semaver erzincan-sahan-modelleri erzincan-sekerlik erzincan-sekerlik-modelleri erzincan-semaver-cesitleri erzincan-semaveri erzincan-semaverleri erzincan-semaver-modelleri erzincan-surahi-modelleri erzincan-tepsi islemeli-bakir-sekerlik islemeli-bakir-tepsi islemeli-erzincan-tepsi

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir