Erzincan Balı

Erzincan Balı Nasıl?

İnsan Eli Değmeden Üretilen Saf Lezzet

Erzincan’ın 2000 metre rakımlı Munzur Dağı eteklerinde, binlerce çeşit çiçekten toplanarak yapılan eşsiz Erincan Çiçek Balı, doğallığından gelen lezzetiyle sofralarınıza sunuluyor.
İnsan eli değmeden üretilen bu bal, bir çok hastalığa şifa kaynağıdır.

Erzincan bitki örtüsünün bala kattığı tadı ve aromayı bilmeden gerçek bal yediğinizi düşünmeyin.

Erzincan Balı Ne Kadar?

Hakiki ve sağlıklı bal deyince hiç şüphesiz aklımıza Erzincan gelmektedir. Uçsuz bucaksız bozkır arazilerine sahip olan Erzincan geniş çiçek ve bitki örtüsü ile arıların en doğal bal yapma alanlarına sahiptir. Petek ve süzme olarak satılan Erzincan balı fiyatları toptan ve perakende olmak üzere iki kısımdır.

Erzincan Balı

Erzincan deyince bal akla gelir.  Büyük şehirlerin neredeyse tamamında Erzincan Balı bir marka olarak satılır. Market ve bakkalların camlarında “Erzincan Balı Bulunur” yazısı görmemeniz mümkün değildir. Peki Erzincan’ın en meşhur ürünlerinden olan bal, ne gibi özelliklere sahiptir.

Balın onlarca çeşit faydası olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bal ile ilgili, herkesin bildiklerinin dışında çok farklı özellikleri de vardır. Örneğin, cildi güzelleştirir. Cildi besler ve sağlık kazanmasına yardımcı olur.

Bilinmektedir ki arılar, çiçeklerin polenlerini birbirine taşıyarak döllenmesine yardımcı olur. Böylece bitki ve çiçeklerin çoğalmasını sağlar. Yani arılar bu şekilde kendi besin kaynaklarının üretilmesini yine kendileri sağlar. Bitki ve çiçeklerin üremesinde en etkin rolü oynayan arılar, insanoğluna en temel ve vazgeçilmez besin kaynağı olan balı üretir.

Erzincan Balı Özellikleri

Bal besinler içinde en rahat sindirilen gıdalardan biridir. Öyle ki içinde bulunan şekerin başka bir cinse dönüşebilme özelliği olduğu için en hassas mideye sahip kişiler tarafından bile rahatça sindiriliyor. Esasında bal dediğimiz besinde bolca asit bulunur. Fakat bu asit mideye her hangi bir zarar vermiyor. Bununla beraber bağırsak ve böbreklerin daha iyi çalışmasını kolaylaştırıyor.

Kana Hızlı Karışma Özelliği

Balı ılık su ile içtiğimiz yedi dakikada kana karışabilme özelliği vardır.  İçindeki serbest şekerler beynin daha performanslı çalışmasına yardımcı olur. Bununla beraber enerji verme özelliği de bulunuyor.

Balın Kan Yapma Özelliği

Balın en az bilinen özelliklerinden biri de kan yapma özelliğidir. Bal hem kan yapar ve hem de kanın temizlenmesinde büyük önem taşır.  Bununla birlikte kan dolaşımını hızlandırır ve kan dolaşımını ideal seviyelerde düzenler.

Bal Mikrop Öldürür

Vücuda zarar veren bakteri çeşitleri ve küflerin çoğalmasına izin vermez. Zararlı bakterilerin vücuda yerleşmesini engeller.

Bal Mineral ve Vitamin Deposudur

Binlerce çiçekten polen toplayan arılar tarafından yapılan bal glikoz ile fruktoz şekerlerini de bünyesinde taşır. Mucizevi bir gıda olan bal potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri, B1, B2, C gibi vitaminleri, ayrıca bakır, demir, iyot da bulunduruyor.

Balın belli başlı bir kaç özelliğini burada yazmış olduk. Onlarca fayda ve özelliği bulunan bu mucizevi besinin faydaları anlatmakla bitmiyor.

Pal Siparişi İçin: +90 533 487 02 23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir