Erzincan Cevizi

Erzincan Kemah Cevizi

Erzincan’ın Kemah ilçesinde yetiştirilen ceviz, çeşitlilik bakımından Türkiye’nin en zengin türüne sahiptir.
Erzincan Kemah Cevizi’nin kabuğu ince, içi tam dolu ve daha da belirgin özelliği ise kendine özgü tadı ve içindeki yağ oranıdır.

​Erzincan Kemah Cevizi çok zengin bir A vitamini ​kaynağıdır​. Zihin yorgunluğunu al​ır, kemik ve dişleri​n​ güçlen​mesine de ​faydası çok büyüktür.
Ama en önemlisi, bey​in için çok değerli bir besin kaynağı​dır.​ Küçük bir beyin modeli olan ceviz​ içerdiği gümüş iyonuyla da bey​nin mükemmeliğini tamamlar.

Erzincan Cevizi

Türkiye yetiştirilmeye oldukça elverişli olan ve Erzincan’ın en meşhur ürünlerinden olan Ceviz, insan sağlığı için oldukça etkili faydalı özelliklere sahiptir. Uzmanlar cevizi bol tüketen kişilerin bir çok sağlık sorunundan uzak olduğunu belirtiyor. Özellikle sinir sistemi ve kan dolaşımı için büyük faydalara sahip olan ceviz beyne ve zekaya da oldukça faydalıdır.

Cevizin faydaları aşağıdaki gibidir:

Cevizde yükdek miktarda omega-2 yap asitleri bulunmaktadır. Kalp hastalıkları başta olmak üzere, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu oldukça azaltır. Aynı zamanda cebiz kanda bulunan kolesterol seviyesini düzenliyor ve kalp atışlarındaki düzensizliüe engel oluyor.

Cevizde fitosteroller bulunur. Göğüs kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanseri gibi kanser çeşitlerinden korunma sağlar. Bağışıklık sistemi kazandırır.

Ceviz aynı zamanda iyi kolesterol oranının artışını da sağlar. Dahası damarları tıkayan kolesterolü engelleyerek, şişme ve kıraklığı azaltıyor.

Cevizde,  l-argin bulunur. Kan damarlarının iç kısmının düzgün ve pürüzsüz olmasını sağlar. Ve böylece damarların rahatlamasına yardımcı olur. Cevizde bulunan yağ asitleri kalp hastalıkları için bir bir şifa kaynağıdır.

Bilindiği üzere cevizin şekli beyni anımsatmaktadır. Bu bağlamda özelliği de aynı doğrultudadır. Yani beynin daha kuvvetli çalışması sağlar. Kavrama ve anlamaya yardımcı olur. Asya ülkeleri cevizi beyin gıdası olarak adlandırırlar. Girmiş oldukları sınavlardan önce öğrencileri bol miktarda ceviz yedirmelerinin sebebi de budur.

Cevizin bir başka özelliği de safra taşı oluşmunun önüne geçmesidir. Aynı zamanda ceviz uyku düzensizlikleri için de birebirdir. Uyku sorunu çeken kişilerin uykusuzluk rahatsızlığını ortadan kaldırıyor.

Uzmanlar cevizin sinir sistemlerinde oluşan bozukluklar için de faydalı olacağını söylüyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor.

“Erzincan Cevizi” için bir yanıt

  1. 5 kg lar şeklinde alım yapmak istiyorum.Bittikçe yenisini isteyeceğim.fiyat ve nasıl sipariş verebileceğim hakkında bilgi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir