Erzincan Cimin Üzümü

“Etrafı dağlar, ortası bağlar” diye anılan Erzincan üzüm bağları ile meşhurdur. Üzümlü ilçesinde yetişen Erzincan üzümü siyah renkli, şekli basık-oval, ortalama 3-4 gram tane ağırlığındadır.

  

Cimin Üzümünün Faydaları

Bağışıklık sistemine en fazla faydası olan besinlerden biridir cimin üzümü.  Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında karaciğe ve böbrek fonksiyonlarını da daha etkin hale getirir. Bu bölgedeki hastalıklar için adeta bir şifa kaynağıdır. Vücutta biriken yağların kolay erimesini sağlar. Kadın temizlenmesine yardımcı olan üzümün daha birçok özelliği bulunuyor.

Vücutta bulunan zararlı maddelerin dışa atılmasında en etkili besinlerden biridir. Yağlı ve zararlı maddelerin kılcal damarlaraya yerleşmesini önleyici özelliğe sahiptir.  Kanı sulandırır. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığında etkili olur. Sinir sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kansere karşı korur ve ilerlemesini yavaşlatır. Mikrop ve virüslere karşı koruyucu bir kalkandır. Üzüm çekirdeğini ayıklamadan yiyebilirsiniz. Herhangi bir zararı olmadığı gibi faydası da bulunuyor. Aynı şekilde kabuğu da aynı özelliğe sahiptir. Sindirim sistemine yardımcı olur ve bağırsakları düzenler.

Erzincan Cimin Üzümü Özellikleri

Beynin daha güçlü çalışmasını sağlar ve beyne enerji verir.

Kireçlenmeyi önleme özelliği vardır. Alarji, astım gibi hastalıkları yavaşlatır.

Yoğun C vitamini olan gıdalardan biridir.

Türkiye’de üzüm deyince akla gelen en lezzetli besinlerden biri olan Cimin üzümünin cilde de faydası vardır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak isterseniz bol bol üzüm yemenizi tavsiye ederiz.

Gelelim kuru üzüme.. Kuru üzüm ağız kokusunu giderme noktasında etkilidir. Beyne oldukça faydalı olup, unutkanlığı azaltır.

Kansızlık için uzmanların en fazla tavsiye ettiği gıdalardan biridri.

Damar sertliği ve kan dolaşımı sorunları için ideal besindir.

Öksürük ve ağız yaraları için şifa kaynağıdır. 

Uzmanlar idrar yolları enfeksiyonu için kuru üzüm tavsiyesinde bulunmaktadır.

Bununla birlikte kurum üzüm hoşafı da oldukça faydalı besin kaynaklarından biridir.

“Erzincan Cimin Üzümü” için bir yanıt

  1. MERHABA,

    CİMİN ÜZÜMÜ İPE CEVİZLE BİRLİKTE DİZİLMİŞ OLARAK ALMAK İSTİYORUM.MÜMKÜN OLUR MU?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir