Erzincan Tereyağı

Erzincan yöresel ürünler deyince akla gelen ilk ürünlerden biri de köy tereyağıdır. Mandıra tereyağı insan vücuduna en faydalı besinler içinde yer alır. Organik ve sağlıklı Erzincan Tereyağı birçok uzman tarafından tavsiye edilen gıdalardan biridir. Siz de Erzincan’dan hakiki köy organik terayağı sipariş verebilirsiniz.

Erzincan köy tereyağı, kokusu, rengi ve tadı ile diğer tüm bildiğiniz yağlardan farklı olarak, Türk mutfağının uzun yıllardır vazgeçilmez lezzetidir. Doktorların katı yağ için olumsuz görüşlerinin aksine, hiçbir yabancı madde katılmadan yapılan Erzincan köy tereyağı, kalp krizi riskini ve kolesterolü düşürüyor, şeker hastalığı ve obeziteyi tedaviye yardımcı oluyor. Bugün sofralarımıza gelen margarinlerle arasında sayısız farklar olan tereyağı sağlık açısından tam bir şifa kaynağıdır.

Yüksek oranda antioksidan içerir, iyi bir iyot kaynağıdır, diş çürükleri ve osteoporoz riskini azaltır, maküler dejenerasyonu azaltır, yüksek kolesterolü azaltır, bellek ve öğrenme kapasitesini artırır, Çinko ve Magnezyum içeriği yüksektir, A, D, K vitaminleri, demir, selenyum, riboflavin, ve niasinden zengindir.

Televizyonlarda gördüğünüz kalbi koruyan, vitamin katkılı gibi margarin reklamlarına kanmayın, atalarımız gibi saf ve temiz tereyağını sofranızdan eksik etmeyin.

Erzincan Tereyağının Faydaları

Vitamin Deposudur: Tereyağı vitamin olarak sağlam bir depodur. A vitamini deyince ilk akla gelen besinlerden biridir. En belirgin özelliği vücuttaki fonksiyonların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Göz sağlığı açısından oldukça faydalı ve net görmeye yardımcıdır.

Endokrin sistemini destekler.  A vitaminin yanında E ve K vitamini de bulunuyor.

Mineral Deposudur: Krom, bakır, manganez ve selenyum gibi mineraller konusunda tam bir kaynak niteliğindedir. İyot olarak da ciddi bir destekçi diyebiliriz.

Tereyağın Bağışıklık Sisteminde Faydaları: Metabolizmanın düzenli çalışması ve bağışıklık sistemini desteklemesi açısından oldukça önemli görevlere sahiptir.

 

Anti Oksidan Özelliğe Sahiptir: Vücuda zararlı besinlerle mücadele ve bunların vücuttan temizlenmesi noktasında oldukça faydalı özelliğe sahiptir.

Erzincan Tereyağının Özellikleri

Kanserle mücadele eder

Bağırsak koşullarını iyileştirir

Eklem sertliğine iyi gelir

Kemikleri güçlendirir

Gastrointestinal sağlığı korur

Kolesterol düzeylerine etki eder

Margarine oranla kalbi korur

Obeziteden korur

Beyine iyi gelir

Tiroid sağlığını destekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir