Erzincan Tulum Peyniri

Tulum peyniri adından da anlaşılacağı üzere hayvan postlarının içinde olgunlaştırılan bir peynir çeşididir. Son yıllarda ülkemizde ve dış ülkelerde oldukça dikkat çeken bu doğal peynir diğer peynir türlerinden biraz farklı lezzete sahiptir. Eski zamanlarda elektrik olmadığından ve teknolojik imkanlar da yetersiz olduğundan peynirler hayvan derilerine sarılarak toprak altında muhafaza edilirmiş. Tulum peyniri deyince akla ilk gelen şehir şüphesiz ki Erzincan tulum peyniridir.

Erzincan Tulum Peyniri
%100 Doğal Koyun Sütünden ve Katkısız
Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Türk Patent Enstitüsü’ne 2000 yılında yaptığı başvuru ile “coğrafi işaret tescil belgesi” alınan Erzincan Tulum Peyniri, Munzur, Çimen, Çayırlı, Tercan ve Kemah gibi yüksek rakımlı yaylalarda yetiştirilen koyunların sütünden üretilip, küçükbaş hayvan postuna basılarak hazırlanmakta ve Türkiye’nin her yerine gönderilmektedir.
Erzincan tulumu, bu bölgenin yöresel ürünleri deyince ilk akla gelen besinlerinden biridir. Erzincan tulum peyniri nereden alınır ve özellikleri nelerdir soruları için doğru adrestesiniz. Tulum peyniri toptan ve perakende fiyatları hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için tıklayın.

Erzincan Tulum Peyniri Fiyatı

Tulum peyniri perakende fiyatı kilo olarak 35 TL’dir. Bu fiyatlarda fatura dahil değildir. Toptan fiyatlar için lütfen irtibata geçiniz.

Erzincan Tulum Peyniri’nin Yapılışı:
 
Erzincan’ın yüksek yaylalarında beslenen koyunlardan elde edilen süt önce mayalanır. Mayalanan koyun sütü, yaklaşık 1 saat sonra ince ve temiz bezden yapılmış süzeklere alınarak peynir haline getirilir.
Bir gece bekletildikten sonra şeker torbaları büyüklüğünde torbalara yerleştirilir. Yaklaşık 10 gün boyunca üzeri örtülü bir şekilde, suyunu tamamen çekmesi için bekletilir.
10 gün geçtikten sonra bakır veya krom teknelerde ufalanan peynir, Kemah tuzuyla tuzlandıktan sonra tekrar yeni torbalara basılır ve torbaların ağzı dikilir.
Bir süre daha bekletildikten sonra suyu tamamen süzülen peynir, bidonlara ve deriye basılmak üzere soğuk hava depolarına nakledilir.
Soğuk havada bir süre daha bekletildikten sonra pazara sunulur.
Erzincan Tulum Peyniri

Erzincan Tulum Peyniri Nereden Alınır?

Bu soruya cevap arayan ziyaretçilerimiz doğru adresi bulmuş oldular 🙂 Çünkü firmamız Erzincan yöresel ürünleri satışı yapmaktadır. Lezzetli tulum peyniri de bu ürünlerden biridir. Türkiye’nin her neresinde olursanız olun, siparişleriniz hızlı bir şekilde kargoya teslim edilir. İndirimli olarak kargo hizmetinden faydalanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir